“Centrum” Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku-Białej
Przejdź na nasz profil Facebook - otworzy się w nowej karcie

REGULAMIN

Regulamin organizacyjny „Centrum” Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku-Białej 

Rozdział I
Postanowienia ogólne.

§ 1

1. „Centrum” Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku-Białej, zwany dalej „Centrum” świadczy usługi dla 120 osób z upośledzeniem umysłowym oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi w postaci zaburzeń neurologicznych, zaburzeń czynności psychicznych i niepełnosprawności motorycznej.

2. Usługi realizowane są w obiektach zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej, przy ul. Sobieskiego 158, ul. Piastowskiej 58 i ul. Jagienki 43b, oraz w Bestwinie przy ul. Plebańskiej 2.

§ 2

„Centrum” używa na tabliczkach, wywieszkach, pieczątkach i formularzach oraz w korespondencji nazwy: „Centrum” Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku-Białej lub logo „Centrum” .

§ 3

1. „Centrum” jest domem typu B.

2. „Centrum” świadczy usługi osobom upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym oraz osobom upośledzonym umysłowo w stopniu lekkim, gdy jednocześnie występują u nich inne zaburzenia (zwłaszcza neurologiczne), a także tym osobom upośledzonym umysłowo, u których współwystępuje niepełnosprawność motoryczna lub/i zaburzenia czynności psychicznych (o ile nie są to osoby przewlekle psychicznie chore wymagające stałej opieki lekarza psychiatry lub/i leczenia szpitalnego).

 Rozdział II

Zasady odpłatności za usługi

§ 4

Decyzję administracyjną o skierowaniu do „Centrum” i decyzję ustalającą odpłatność za korzystanie z usług „Centrum” wydaje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej.

 Rozdział III

Organizacja pracy i zasady funkcjonowania „Centrum”.

§ 5

1. Zajęcia w „Centrum” prowadzone są w grupach od 5 - 8 osób, przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w godzinach 7 00 – 15 30. Jeden terapeuta może prowadzić grupę zajęciową liczącą maksymalnie 8 osób. W wyjątkowych sytuacjach grupa zajęciowa może liczyć powyżej 8 osób.

2. W pracowniach terapii zajęciowej prowadzi się ewidencję uczestników za pomocą dzienników zajęć. Obecność uczestnika oraz przebieg codziennych zajęć potwierdza podpisem upoważniony pracownik - terapeuta.

3. Teczki osobowe z dokumentacją indywidualną uczestników zabezpieczone są w biurze „Centrum” i podlegają ochronie danych.

4. Zajęcia wspierająco-aktywizujące prowadzone są w porozumieniu z uczestnikami lub ich opiekunami i są zgodnie z indywidualnymi planami postępowania wspierająco-aktywizującego, przygotowanymi przez zespół wspierająco-aktywizujący.

5. W skład Zespołu wspierająco-aktywizującego wchodzą dyrektor i pracownicy świadczący usługi w „Centrum”. Prowadzona działalność wspierająco-aktywizująca podlega okresowej ocenie w kontekście efektów realizowanych planów.

6. „Centrum” świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych w postaci:

1) treningu funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi (uzależnione od możliwości poznawczych i czynnościowych każdego uczestnika terapii);
2) treningu umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: trening kształtowania pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, domownikami, sąsiadami, kolegami oraz innymi osobami spotykanymi w szeroko rozumianej przestrzeni społecznej (uzależnione od możliwości poznawczych i czynnościowych każdego uczestnika terapii);
3) treningu umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowania literaturą, czasopismami, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udziału
w spotkaniach towarzyskich, kulturalnych i sportowych (uzależnione od możliwości poznawczych i czynnościowych każdego uczestnika terapii);
4) terapii zajęciowej,
5) zajęć kulturalno-oświatowych,
6) terapii ruchowej, w tym zajęć sportowych, turystyki i rekreacji,
7) poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego,
8) pomocy w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych oraz załatwianiu spraw urzędowych,
9) niezbędnej opieki.

7.Terapia zajęciowa prowadzona jest w pracowniach:

- Batiku i papieru,
- Ceramicznej,
- Ergoterapii (pracownie ogólnieusprawniające, treningu zagospodarowania czasu wolnego i rekreacji).
- Gospodarstwa domowego i pielęgnacji ogrodu,
- Komputerowych,
- Krawieckiej,
- Kulinarnych,
- Lalkarskiej,
- Malarskiej,
- Mydła,
- Ogrodniczej,
- Plastycznej,
- Rękodzielniczej,
- Stolarsko-Ogrodniczej,
- Świecy,
- Tkactwa i biżuterii,
- Witrażu,
- Zajęć Indywidualnych.

8. Terapia zajęciowa może być prowadzona w tworzonych innych, niewymienionych wyżej pracowniach.

9. „Centrum” zapewnia pomieszczenia i urządzenia niezbędne do wykonywania świadczeń terapeutycznych, usprawniających i zajęć kulturalnych.

10. „Centrum” umożliwia uczestnikom spożywanie gorącego posiłku, przyznanego w ramach zadania własnego gminy (art.17 ust. 1 pkt. 3 i 14 ustawy o pomocy społecznej) lub w ramach treningu kulinarnego.

11. W miesiącach wakacyjnych (lipiec-sierpień) za wiedzą Zarządu Powiatu oraz Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dopuszcza się, po uzgodnieniu z uczestnikami lub ich opiekunami, możliwość zamknięcia placówki na okres nie dłuższy niż 15 dni roboczych.

12. „Centrum” w celu realizacji swoich zadań korzysta z pomocy wolontariuszy, stażystów
i praktykantów z kraju i zagranicy.

 Rozdział IV

Zasady organizacji wewnętrznej.

§ 6

1. „Centrum” kieruje Dyrektor zatrudniony przez Zarząd Powiatu.

2. Obowiązki Dyrektora „Centrum” określa zakres czynności ustanowiony przez Starostę Powiatu Bielskiego.

3. Obowiązki Dyrektora podczas jego nieobecności pełni osoba przez niego wskazana.

4. Prawa i obowiązki pracowników określa regulamin pracy.

§ 7

Strukturę organizacyjną „Centrum” tworzą działy, które określone są w schemacie organizacyjnym, stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego regulaminu.

1) Dział administracyjno-księgowy CB (prowadzenie spraw finansowo-księgowych, kasy, kadr oraz spraw związanych z majątkiem „Centrum”),

2) Dział terapeutyczny CT (prowadzenie pracowni terapii zajęciowych oraz dodatkowych usług związanych z terapią społeczną, rehabilitacją fizyczną, opieka socjalna podopiecznych),

3) Dział gospodarczy CG (utrzymanie w należytym stanie majątku „Centrum”, transport podopiecznych),

4) Dział specjalistyczny CS (wspomaganie w pracy działu terapeutycznego, opieka psychologiczna podopiecznych „Centrum”).”

 Rozdział V

Prawa i obowiązki.

§ 8

1. Uczestnik „Centrum” ma prawo do:

1) godnego traktowania i zachowania swej prywatności,
2) pełnej informacji o usługach świadczonych przez placówkę i korzystania z nich,
3) uzyskania wyjaśnień w sprawach przepisów regulujących zasady współżycia w placówce,
4) uczestniczenia w podejmowaniu decyzji w sprawach dotyczących jego osoby /ustalanie indywidualnego programu rehabilitacji, pracowni/,
5) przystosowania stanowiska terapeutycznego do jego psychofizycznych możliwości,
6) wyboru do samorządu „Centrum”,
7) zgłaszania skarg i wniosków do samorządu i dyrektora „Centrum”,
8) innych działań (w uzgodnieniu z pracownikami „Centrum”) mających na celu poprawę warunków pobytu i współżycia na terenie „Centrum”.

2. „Centrum” może również świadczyć usługi w miarę posiadanych możliwości rodzinom i opiekunom prawnym uczestników „Centrum”. 

§ 9

Obowiązki uczestnika „Centrum”:

1) współdziałanie w realizacji indywidualnych programów rehabilitacyjnych,
2) przestrzeganie ustalonego czasu zajęć i stawianie się na zajęcia w wyznaczonym miejscu zgodnie z indywidualnym planem rehabilitacyjnym,
3) dbanie o higienę osobistą, wygląd zewnętrzny oraz utrzymanie porządku w swoich rzeczach i otoczeniu,
4) przestrzeganie norm i zasad współżycia społecznego,
5) przyczynianie się do dobrej atmosfery w placówce oraz do prawidłowego jej funkcjonowania,
6) dbanie o mienie placówki,
7) terminowe ponoszenie opłat związanych z korzystaniem z pobytu w „Centrum”,
8) przestrzeganie obowiązujących w „Centrum” regulaminów i przepisów, w tym BHP.

 Rozdział VI

Zarządzenia porządkowe

§ 10

1. Nie zezwala się na spożywanie alkoholu, palenie tytoniu i przyjmowanie substancji psychoaktywnych na terenie placówki.

2. Na terenie „Centrum” obowiązuje abstynencja seksualna.

3. W przypadku nasilonej agresji podopiecznego, personel zobowiązany jest do zabezpieczenia uczestnika zajęć, wezwania policji lub/i pogotowia ratunkowego oraz niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie rodzica/opiekuna prawnego.

4. W przypadku doznania urazu, wypadku przez podopiecznego personel zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy medycznej, zabezpieczenia uczestnika zajęć lub/i wezwania pogotowia ratunkowego oraz niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie rodzica/opiekuna prawnego.

5. Nie zezwala się na podawanie podopiecznym leków poza sytuacją, gdy rodzic/opiekun prawny zwróci się z pisemną prośbą do Dyrektora placówki o podanie leków zgodnie z zaleceniami lekarzy i przedłoży stosowne zalecenie medyczne.

Rozdział VII

Naruszenie Regulaminu.

§ 11

W przypadku rażącego naruszenia Regulaminu lub/i w przypadku pojawienia się istotnych zaburzeń psychicznych u podopiecznego Dyrektor w porozumieniu z psychologiem i Kierownikiem Działu Terapeutycznego „Centrum” może wszcząć starania zmierzające do uchylenia decyzji administracyjnej, na mocy której osoba upośledzona umysłowo dotąd objęta była opieką „Centrum”.

§ 12

Wszelkie zmiany w regulaminie mogą być dokonane w formie pisemnej w trybie właściwym dla jego uchwalenia.

Kontakt

“Centrum” Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku-Białej
Siedziba główna:
ul. Jana III Sobieskiego 158
43-300 Bielsko-Biała
Adres e-mail biuro@centrumsds.pl
tel. 33 812 65 06
fax 33 811 81 23
Filia I
ul. Piastowska 58
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 815 80 95
Filia II
ul. Plebańska 2
43-512 Bestwina
tel. 32 214 15 51
Filia III
ul. Jagienki 43b
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 818 47 15