STATUT
Statut „Centrum” Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku-Białej
§ 1
„Centrum” Środowiskowy Dom Samopomocy z siedzibą w Bielsku-Białej, przy ul. Sobieskiego 158, zwany w treści statutu „Centrum”, działa w szczególności na podstawie:
1) ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz.1592
z późniejszymi zmianami),
2) ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. Nr 175 poz.1362 z późniejszymi zmianami), zwana dalej „ustawą o pomocy społecznej”,
3) ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jednolity Dz. U. z 2011r. Nr 231, poz. 1375 z późniejszymi zmianami),
4) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. Nr. 238 poz.1586).
§ 2
1. Centrum jest powiatową jednostką organizacyjną pomocy społecznej dziennego pobytu, należącą do sektora finansów publicznych, nieposiadającą osobowości prawnej.
2. Centrum prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie o finansach publicznych dla jednostek budżetowych.
3. Centrum obejmuje zakresem działania powiat bielski oraz inne powiaty, z którymi Powiat Bielski zawarł porozumienia o powierzeniu realizacji zadania publicznego, w miarę posiadanych miejsc.
§ 3
1. Centrum jest domem typu B.
2. Centrum świadczy usługi osobom upośledzonym umysłowo, w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym oraz osobom upośledzonym umysłowo w stopniu lekkim, gdy jednocześnie występują u nich inne zaburzenia (zwłaszcza neurologiczne), a także tym osobom upośledzonym umysłowo, u których współwystępuje niepełnosprawność motoryczna lub/i zaburzenia czynności psychicznych (o ile nie są to osoby przewlekle psychicznie chore wymagające stałej opieki lekarza psychiatry lub/i leczenia szpitalnego).
3. Usługi realizowane są w obiektach zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej przy ul. Sobieskiego 158,
ul. Piastowskiej 58 i ul. Jagienki 43b oraz w Bestwinie przy ul. Plebańskiej 2.
§ 4
Centrum świadczy usługi osobom z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.
§ 5
1. Centrum świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.
2. Centrum może również świadczyć usługi w miarę posiadanych możliwości rodzinom i opiekunom prawnym uczestników Centrum.
§ 6
1. Przyjmowanie osób do Centrum następuje za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie.
2. Zasady przyjmowania i ustalania odpłatności za pobyt w Centrum określa ustawa o pomocy społecznej.
§ 7
1. Centrum kieruje Dyrektor, zatrudniany przez Zarząd Powiatu.
2. Obowiązki Dyrektora określa zakres czynności ustanowiony przez Starostę.
§ 8
Prawa i obowiązki pracowników określają indywidualne zakresy obowiązków oraz regulamin pracy, ustalane przez Dyrektora.
§ 9
Strukturę organizacyjną Centrum tworzą działy, określone w regulaminie organizacyjnym.
§ 10
Wszelkich zmian w statucie dokonuje się w trybie właściwym dla jego uchwalenia.